34-435 Frydman, ul. Szkolna 7 Telefon: (18) 28 519 03, 609 662 586, e-mail: noclegibeaty@gmail.com

Atrakcje w Pieninach

Pieniny to jedno z najmniejszych pasm górskich w Polsce rozciągające się pomiędzy Kotliną Orawsko – Nowotarską a Gorcami i Beskidem Sądeckim. Pomimo swojej wielkości jest to jeden z atrakcyjniejszych rejonów turystycznych.

Największą atrakcją jest niewątpliwie Przełom Pieniński (8 km), na którego trasie organizowane są spływy drewnianymi tratwami. Ponad przełomem wznoszą się wapienne skały ze szczytami Trzech Koron i Sokolinicą. Całe Pieniny objęte są ochroną z pomocą Pienińskiego Parku Narodowego oraz rezerwatów krajobrazowych i przyrodniczych. Jednymi z najbardziej znanych są wąwozy Homole i Szopczański.

Droga Pienińska

Najpiękniejsze zakątki widokowe Pienin można zobaczyć wybierając się na wycieczkę, pieszo lub rowerem, Drogą Pienińską.  To szlak, który wiedzie ze Szczawnicy przez Przełom Pieniński do Czerwonego Klasztoru na Słowacji. Cała trasa liczy sobie około 10 kilometrów i można ją pokonać spokojnie w ciągu mniej niż 3h. Jest to alternatywny, do spływ Dunajcem, sposób obejrzenia tych malowniczych miejsc.

Homole

Pasmo Małych Pienin zyskało swoją nazwę dopiero w połowie XIX wieku. Wcześniej obłe góry miejscowi nazywali gomołami lub Homotam. Takie skojarzenia pojawić się mogą u każdego, kto opuszcza góralski targ z „gomółką owczego sera”. Pozostałości dawnych określeń przetrwały do dzisiaj. W Sudetach Wschodnich, na ziemi kłodzkiej znajduje się wzniesienie Gomoła, a we wspomnianych Małych Pieninach, na północ od ich grzbietu, znajduje się szczyt Homole.

Sokolica

Na północny wchód od masywu Trzech Koron, za doliną Pienińskiego Potoku, rozciągają się Pieninki. Grzbiet ten jest częścią pasma Pienin Środkowych. Jego najsłynniejszym szczytem jest Sokolica, nazwana tak dlatego, że niegdyś na jej stromym zboczu gniazdowały właśnie sokoły. Ze względu na wspaniałe widoki, szczyt jest bardzo często odwiedzany. 

Trzy Korony

Trzy Korony są najwyższym szczytem Pienin Środkowych. Nazwa całego pasma Pienin wywodzi się ze skał tej góry, górujących nad otoczeniem niczym spieniona woda. Z Okrąglicy, czyli najwyższej turni, jest najpiękniejszy widok na przełom Dunajca i górską panoramę aż po Tatry. 

Jezioro Czorsztyńskie

Wokół zbiornika rozciągają się tereny o niezwykłych walorach przyrodniczych. Turyści mogą nie tylko korzystać z ciekawych plaż i kąpielisk, ale także podziwiać Pieniński Park Narodowy z wulkaniczną górą Wdżar, zamek w Niedzicy oraz ruiny zamku w CZORSZTYNIE . Polana, którą obecnie wypełnia woda, oddzielała tereny należące do Polski, których strzegła warownia czorsztyńska, od terenów węgierskich, których pilnowała zamgóra niedzicka.

Zamek w Czorsztynie

Tuż za malowniczymi przełomami Dunajca otwiera się widok na Jezioro Sromowieckie i Czorsztyńskie. Po prawej stronie na wysokości miejscowości Czorsztyn znajdują się ruiny starego zamku. Wznosi się on nad taflą jeziora (dawniej nad brzegiem Dunajca) na skalistym wzniesieniu. Do dnia dzisiejszego zachowała się duża część murów obronnych i umocnień oraz sam zamek. 

Zamek w Niedzicy

Nad Jeziorem Czorsztyńskim w miejscowości Niedzica znajduje się warownia z XIV wieku zwana Zamkiem Dunajec. Wybudowany na stromej skale wznoszącej się na wysokość 566 metrów w górę. Jego budowa miała być przeciwwagą dla znajdującego się po drugiej stronie Dunajca zamku w Czorsztynie. Oba zamki, przypominają „Orle Gniazda” górujące nad okolicą, są obecnie popularną atrakcją turystyczną.

Spływ Dunajcem

Przełom Dunajca uznawany jest za jeden z najpiękniejszych przełomów rzecznych na naszym kontynencie. Ostre zakola i wysokie na 300 metrów skalne ściany, ciągnące się na długości ponad 8 kilometrów, zapierają dech w piersiach każdemu, kto znajdzie się na rzece. Od początków XIX wieku organizowane są turystyczne spływy Dunajcem, które uchodzą za jedno z najbardziej niesamowitych przeżyć, jakich można doświadczyć w Pieninach.

Pieniński Park Narodowy

Pieniński Park Narodowy to nieduży, ale wyjątkowo atrakcyjny pod względem przyrodniczym i turystycznym obszar chroniony. Założono go – pod nazwą Park Narodowy w Pieninach – 1 czerwca 1932 roku. Jest jednym z najliczniej odwiedzanych parków narodowych w Polsce.

Atrakcje dla dzieci

  • plac zabaw (hamak, huśtawka, piaskownica, duży basen kąpielowy dla dzieci i dorosłych)
  • duży ogród do dyspozycji gości
  • ulubienica dzieci ( kózka Mela ).

Agroturystyka – wakacje

W gospodarstwie hodujemy rasowe kozy Anglo-Nubijske które mają bardzo smaczne mleko z którego wyrabiamy smaczne sery. W gospodarstwie znajdują się inne zwierzęta oraz duży ogród warzywny z którego pozyskujemy zdrowe, ekologiczne , warzywa i owoce.